Hoppa till innehåll
Nyheter

”Bästa resultatet för ett fjärde kvartal i Mangolds historia”



Foto: Pressbild

Mangolds presenterar ett preliminärt resultat för det fjärde kvartalet för 2023 som ser ut att överträffa tidigare kvartal under 2023 och samma period föregående år.

Enligt Mangold är kvartalets resultatförbättring främst hänförligt till en kombination av ökade intäkter, förbättring av nettoresultat av finansiella transaktioner samt kostnadsbesparingar. 

Antal handelstransaktioner under det fjärde kvartalet ökade med 24 procent till 83 tusen transaktioner, jämfört med 67 tusen transaktioner under samma period föregående år.

Bästa resultatet

AUM per den 31 december 2023 uppgår till 21 miljarder kronor, jämfört med 13 Mdkr för den 31 december 2022. 

– Resultatet är det bästa resultatet för ett fjärde kvartal i Mangolds historia. Mangold har sedan rekordåret 2021 effektiviserat verksamheten och arbetat med att positionera oss i en tuff marknad. Vi ser nu att det strategiska arbete vi har lagt ned över tid ger resultat, säger Per-Anders Tammerlöv, VD på Mangold.

Omsättningen för fjärde kvartalet 2023 väntas överstiga 65 miljoner, jämfört med 38 miljoner samma period 2022. Det preliminära resultatet före skatt och resultatandelar i intressebolag blir 19 miljoner kronor för kvartalet, jämfört med 0 miljoner kronor samma period föregående år.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons