Hoppa till innehåll
Nyheter

Barn skadades i hoppborg – företag tvingas betala sanktionsavgift



Genrebild. Foto: Johan Nilsson / TT /

Ett barn skadades i samband med att en hoppborg blåste omkull.
Förvaltningsrätten beslutar nu att företaget Borgakungen ska betala en sanktionsavgift på 250 000 kronor.

Varor och tjänster ska vara säkra enligt produktsäkerhetslagen.

Ett barn skadade sig när en hoppborg blåste omkull 2018. I fallet fick barnet en fraktur som krävt flera operationer.

Konsumentverket vände sig till domstol som fann att den aktuella hoppborgen Rabbitslide som företaget hyrt ut inte uppfyller gällande säkerhetskrav. Den saknade till exempel tillräckliga skyddsväggar och stoppvägg, den var inte förankrad tillräckligt väl i marken och var inte tillverkad av brandsäkert material. Dessutom stod fläkten inte tillräckligt långt bort från själva hoppborgen och borgen hade inte genomgått säkerhetsinspektion.

Förbjöds att hyra ut hoppborgen

”Förvaltningsrätten konstaterar att det är Borgakungen i egenskap av uthyrare som ansvarar för den övergripande kontrollen av hoppborgen, inspektera den och underhålla den. Domstolen påpekar att olyckan hade kunnat undvikas om hoppborgen hade varit kontrollerad och bristerna åtgärdade”, skriver Konsumentverket.

Tidigare har förvaltningsrätten beslutat att bolaget förbjuds att använda och hyra ut hoppborgen.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons