Beslutet, som ska gälla under ett år, innebär att svenska banker medges undantag från förbudet för andra än mndigheter att behandla personuppgifter om lagöverträdelser. Datainspektionen bedömer att bankerna inte avser att använda IP-adresserna för att peka ut en person som misstänkt brottsling, utan för att skydda bankerna och deras kunder.
– Normalt är vi restriktiva med att bevilja undantag av det här slaget men vi har förståelse för att bankerna vill värna om sina kunder, säger Datainspektionens generaldirektör Göran Gräslund.
Bankerna, bland andra Nordea, SEB och Handelsbanken, har sagt sig vilja skicka IP-adresser som använts vid angrepp till övriga banker som då kan spärra dem för att förhindra nya attacker.
Text: Fredrik Olsson
Banker tillåts utbyta IP-adresser
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångNyheter från våra partners
Lindahl rådgivare när Nolato avyttrar sin rumänska verksamhet
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Pressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Event & nätverk
Lediga jobb
Verksjurist miljö- och fastighetsrätt
Svenska Kraftnät
FB Advokat söker biträdande jurister
FB Advokat
Legal Counsel – Norion Bank Group
Norion Bank Group