IPBs nuvarande ägare Peter Indahl och Christian Akhøj kommer att ingå i företagsledningen och går, tillsammans med ett antal seniora konsulter, in som delägare i Awapatent .
– Sammanslagningen innebär att vi kommer att få ännu större möjligheter än idag att hantera de allra största och mest komplicerade uppdragen. Affären är ett viktigt steg i våra expansionsplaner där vi vill befästa en position som Europas ledande konsultbyrå inom immaterialrätt, säger Awapatents vd Magnus Hallin i ett pressmeddelande.
Det gemensamma företaget får tretton kontor i Sverige, Danmark och Tyskland med totalt 350 anställda.
Beslut om förvärvet fattas av Awapatents ägare vid en extra bolagsstämma den 18 december. Företaget kommer, efter en övergångsperiod, att heta Awapatent.
Awapatent slås samman med IPB
Lediga jobb
LKAB söker en bolagsjurist
LKAB
LO-TCO Rättsskydd AB söker förbundsjurist till försäkringsrättsenheten
LO-TCO Rättskydd
Fröberg & Lundholm Advokatbyrå söker jurister inom miljörätt
Fröberg & Lundholm Advokatbyrå
Pressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Event & nätverk
Nyheter från våra partners
Lindahl rådgivare till Aira vid notering på Nasdaq First North Growth Market
Lindahl rådgivare till majoritetsägaren vid försäljningen av Herok Group
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få Tillgång