Även hovrätten friar en man som åtalats för ett mord i Växjö 2011.
Utredningen håller inte för fällande dom – trots att spår av den åtalades DNA hittats på mordvapnet.
– Hovrätten gör samma bedömning som tingsrätten och anser att utredningen inte är tillräckligt stark för att det ska vara bevisat att mannen dödade kvinnan. Inte heller har alternativa gärningsmän kunnat uteslutas, säger rättens ordförande hovrättsrådet Christer Ganelind i ett pressmeddelande.
En kvinna påträffades avliden i sin bostad i Växjö i mars 2011.
Några dagar senare greps och häktades hennes som som misstänkt för mordet. Ett knappt år efter händelsen lades förundersökningen dock ned mot sonen.
11 år senare, i maj förra året, anhölls och häktades han på nytt. Detta sedan Polisen genomfört en infiltrationsinsats samt även säkrat ny teknisk bevisning i form av spår av sonens DNA på mordvapnet. Han åtalades då för mord.
Frias på nytt
Mannen frikändes av tingsrätten – men åklagaren och en anhörig till mordoffret överklagade domen.
Nu står det klart att även hovrätten friar mannen från ansvar. Domstolen delar underinstansens bedömning och slår fast att den tekniska bevisningen har ”begränsat bevisvärde”. Detta då sonen tidvis har varit bosatt hos sin mor och spåren kan ha avsatts tidigare.
– Hovrätten gör samma bedömning som tingsrätten och anser att utredningen inte är tillräckligt stark för att det ska vara bevisat att mannen dödade kvinnan. Inte heller har alternativa gärningsmän kunnat uteslutas, säger rättens ordförande hovrättsrådet Christer Ganelind i pressmeddelandet.