Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Av 2 124 polisanmälda dataintrång har två lett till fällande domar – ”måste börja ta detta på allvar”



 

Dagens Nyheter har granskat totalt 2 124 misstänkta fall av data­intrång från de tre första månaderna förra året.  

375 av utredningarna lades ner redan samma dag eller dagen efter anmälan upprättades. Och mer än hälften – 1 359 – lades ner inom en vecka, uppger tidningen.

Undersökningen visar även att bara i en handfull fall av de totalt 2 124 granskade förundersökningarna har polisen förhört målsäganden.

– Vi måste börja ta IT-brottslighet på allvar. Det ser oerhört olika ut ute på de olika polismyndigheternasäger kommissarien Ulrika Sundling, som arbetar på Rikspolisstyrelsen med frågor som rör IT-brottslighet, till Dagens Nyheter.

– Att säkra bevis på internet ska vara lika naturligt som att vi lär oss säkra fingeravtryck när vi är ute på en brottsplats. Vi har en lång väg att gå, men vi är på gång, fortsätter hon.  

 

Foto: Thomas Winje Øijord /  TT

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons