Länsstyrelsen fann att mannen inte redovisat rörelsens samtliga intäkter och löner avseende beslattningsåret 2005. Enligt Länsstyrelsen var missförhållandena så allvarliga att mannen inte ansågs vara lämplig att fortsätta verksamheten.
Mannen anför att skillnaden mellan det redovisade inkörda beloppet och det belopp Skatteverket höjt intäkterna till är mindre än tio procent och att det måste anses röra sig om ett ringa belopp. Han har varken tidigare eller senare gjort några felräkningar.
Vidare har en överläkare vid Stockholm Spine Center intygat att mannens minne, koncentration och vakenhet varit påverkade av smärta och mediciner, något som kan ha påverkat hans förmåga att sköta sin ekonomi.
Länsrätten konstaterar att Skatteverket satt ned påfört skattetillägg till hälften på grund av de anförda sjukdomsbesvären.Domstolen bedömer inte att missförhållandena är så allvarliga att återkallelse ska ske. Mannen meddelas istället en varning.
Mannen företräddes av jur. kand. Ola Bengtsson.
Fredrik Olsson