Flygbolagets kund skulle i juli 2014 flyga från Stockholm till Oakland i USA. Flygningen försenades dock med 28 timmar och 48 minuter. Med anledning av detta begärde han för sin egen och tre medresenärers räkning kompensation enligt EU-förordningen om försenade flyg.
Flygbolaget Norwegian motsatte sig dock kravet och invände att förseningen hade berott på ett tekniskt fel med batteriet på flygplanet. Bolaget hade därför satt in ett annat plan som enligt bolaget hade fått problem med den så kallade spoilern.
”Extraordinära omständigheter”
Enligt bolaget berodde förseningen på extraordinära omständigheter som låg utom bolagets kontroll.
Allmänna reklamationsnämnden, ARN, konstaterar nu att utredningen inte ger stöd för att flygplanet har haft den typ av dolt tillverkningsfel – eller att förseningen annars berott på händelser som faller utanför bolagets normala verksamhet och ligger utanför dess faktiska kontroll.
ARN anser att det inträffade snarare är något som typiskt sett ligger inom ramen för ett flygbolags kontrollsfär. Att ett tekniskt fel visar sig oväntat i nära anslutning till avgången, trots att föreskrivet underhåll vidtagits, ändrar inte den bedömningen.
600 euro per passagerare
Nämnden anser därför att bolaget inte har lyckats visa att förseningen har berott på extraordinära omständigheter. Bolaget är därför skyldigt att betala kompensation enligt förordningen.
Avståndet mellan Arlanda och Oakland är sådant att beloppet uppgår till 600 euro per person. ARN noterar att Norwegian har rätt att från det beloppet avräkna vad bolaget kan visa att det tidigare har betalat till resenärerna med anledning av förseningen. Det gäller dock inte eventuell ersättning för utlägg.
Foto: Varfjell Fredrik/TT