Mannen har förutom till Chile även rest till Rhodos och Paris. Studieförbundet har utöver resorna även fått bekosta privata inköp, såsom whisky och solglasögon.
Mannen vidhåller att resorna varit arbetsrelaterade, och att han under vistelsen i Chile lämnat familjen i Santiago på fruns födelsedag för att besöka indianer i landets södra delar. Tingsrätten bedömer att uppgifterna är så osannolika att de kan lämnas utan avseende. Mannen har inte haft arbetsgivarens pengar i sin besittning på sådant sätt som förutsätts för ansvar för förskingring, och döms därmed istället för trolöshet mot huvudman.
Arbetsgivare lurades betala privata lyxresor
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångPressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Event & nätverk
Nyheter från våra partners
Lindahl rådgivare när Nolato avyttrar sin rumänska verksamhet
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Lediga jobb
FB Advokat söker biträdande jurister
FB Advokat
Verksjurist miljö- och fastighetsrätt
Svenska Kraftnät
Åklagarmyndigheten söker rättschef tillika chef
Åklagarmyndigheten