Enligt ett lagförslag ska Apoteket inte längre ha ensamrätt att sälja receptfria nikotinläkemdel till konsumenter. Syftet med avregleringen är att öka tillgängligheten till läkemedlen och därigenom få fler rökare att använda sådana produkter i samband med rökavvänjning samt bidra till att stärka det hälsobefrämjande arbetet mot tobak.
I förslaget ingår ett förslag på hur det ska bli möjligt för andra att bedriva detaljhandel med receptfria nikotinläkemedel. Bland annat måste handeln anmälas hos kommunen Kommunerna ska även svara för vissa kontrolluppgifter. Läkemedelsverket ska emellertid ansvara för den övergripande tillsynen och ha möjlighet att förbjuda verksamhet som inte bedrivs i enlighet med gällande föreskrifter. Näringsidkarna ska, i likhet med vad som gäller på tobaksområdet, vara skyldiga att utöva s.k. egenkontroll och upprätta egenkontrollprogram för verksamheten.
Det ska vara förbjudet att sälja eller tillhandahålla receptfria nikotinläkemedel till den som inte fyllt 18 år. Lagförslagen föreslås träda i kraft den 1 mars 2008.
Apoteket ska inte ha ensamrätt på nikotinläkemedel
Lediga jobb
Centrum för rättvisa söker jurister
Centrum för rättvisa
Dataskyddsombud till Polismyndigheten
Polismyndigheten
Familjens Jurist Sollentuna söker Jurist
Familjens Jurist
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångEvent & nätverk
Pressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Nyheter från våra partners
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Lindahl rådgivare till eEquity i samband med förvärvet av Sävjo Trading AB
Baker McKenzie legal rådgivare till Atari vid investering i Thunderful och det efterföljande underhandserbjudandet till minoritetsaktieägarna