Hoppa till innehåll
Nyheter

Antalet återkallade Swedsec-licenser som återkallats har fördubblats 2024




Swedsecs disciplinnämnd har hittills i år meddelat 32 beslut under 2024 varav elva är återkallelser av licenser, vilket är betydligt fler än 2023 då totalt sex licenser återkallades.

Under tredje kvartalet 2024 har Swedsecs disciplinnämnd meddelat fyra beslut. En licenshavare har fått sin licens återkallad och tre licenshavare har fått en varning. 

Hittills i år har 32 beslut beslutats fördelat på elva återkallelser, 17 varningar, tre beslut om erinran och ett beslut utan påföljd.

Brister i kredithantering

Av de beslut som disciplinnämnden hittills tagit under 2024 gäller dessa främst regelöverträdelser som är hänförliga till brister i kredithantering. 

Licenshavare som handlägger närståendes ärenden och gör otillåtna slagningar är också vanligt förekommande.

Disciplinnämnden har alltså redan återkallat elva licenser under 2024 vilket är betydligt fler än 2023 då totalt sex licenser återkallades. 

Under åren 2016 – 2020 var dock antalet återkallelser 12–17 per år. 

En trygg finansmarknad

Vilken påföljd som beslutas beror på den regelöverträdelse som anmäls.

– Jämfört med 2023 har antalet återkallade licenser nästan fördubblats under de tre första kvartalen 2024. Givet antalet återkallelser över de senaste åtta åren går det i dagsläget inte att utläsa någon trend mer än att det i år inkommit anmälningar med regelöverträdelser där licenshavaren i flera fall har bedömts vara olämplig att inneha licens. Lämpliga personer på finansmarknaden är en viktig del i att skapa en trygg finansmarknad med starkt kundskydd, säger Agneta Oscarsson, VD, Swedsec.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons