Fastighetsmäklarnämnden, FMN, beslutade om utvidgad granskning och förnyad kontroll av hur en tidigare varnad mäklare genomför sina förmedlingsuppdrag, och begärde därför in tre akter för granskning.
Mäklaren varnas nu för att han i vid ett tillfälle brustit i utförandet av identitetskontrollen av en köpare av en bostadsrätt i samband med förmedlingen genom att i strid med lag identifiera köparen med stöd av ett permanent uppehållstillstånd.
De åtgärder som mäklaren vidtagit, att kontrollera uppgifterna med köparens bankman samt med bostadsrättsföreningen, kan inte anses vara tillräckliga för att erhålla kundkännedom, menar FMN. Mäklaren har heller inte noterat vare sig åtgärderna eller datum för när de vidtogs.