Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Andra varningen för mäklare som gjort identitetskontroll via uppehållstillstånd


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Ladda ner handlingar

Fastighetsmäklarnämnden, FMN, beslutade om utvidgad granskning och förnyad kontroll av hur en tidigare varnad mäklare genomför sina förmedlingsuppdrag, och begärde därför in tre akter för granskning.

Mäklaren varnas nu för att han i vid ett tillfälle brustit i utförandet av identitetskontrollen av en köpare av en bostadsrätt i samband med förmedlingen genom att i strid med lag identifiera köparen med stöd av ett permanent uppehållstillstånd.

De åtgärder som mäklaren vidtagit, att kontrollera uppgifterna med köparens bankman samt med bostadsrättsföreningen, kan inte anses vara tillräckliga för att erhålla kundkännedom, menar FMN. Mäklaren har heller inte noterat vare sig åtgärderna eller datum för när de vidtogs.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons