Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Åklagaren vill beslagta Pirate Bays domännamn – idag inleds rättegången



 

Åklagaren Fredrik Ingblad vill stoppa The Pirate Bays domäner så att ingen annan kan använda dem i framtiden.

– Det är ett verktyg bland många för att stoppa en pågående brottslighet, säger Fredrik Ingblad till P3 Nyheter i SR.

Dagens Juridik har tidigare skrivit om personerna bakom Pirate bay som år 2010 dömdes för medhjälp till brott mot upphovsrättslagen.

Men även om grundarna har ställts inför rätta lever sajten vidare. Musik- och filmbolagen vill nu sätta punkt för den illegala nedladdningen genom att hindra att domänen används.

Elisabeth Ekstrand är chefsjurist på .SE (Stiftelsen för internetinfrastruktur) som levererar domäner:

– Frågan om ett domännamn kan förverkas enligt gällande lagstiftning är det som ska prövas i målet. Det är viktigt för oss att få det klarlagt, säger Elisabeth Ekstrand.

 

Foto: Claudio Bresciani/TT

 

 

 


Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons