Åklagare får rätt i hovrätten – efter tingsrättens tabbe

Tingsrätten meddelade åklagarkammaren i Karlstad att en fällande tingsrättsdom vunnit laga kraft - beskedet var dock felaktigt och rapporten som skickades till kammaren drogs tillbaka samma dag. Beslutet att dra tillbaka rapporten meddelades dock inte åklagaren som därför missade att anslutningsöverklaga. Nu har åklagaren fått rätt i hovrätten - och getts möjligheten att överklaga, vilket NWT var först att rapportera om.
Detta är en låst artikel
Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.
69 kr/mån
Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.
Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.