Undersökningen kommer att pågå mellan den 18 januari och den 29 januari. Syftet är att ta reda på vad berörda parterna vid en rättegång tycker om EMR.
– Vi har gjort två liknande undersökningar tidigare, men då har vi endast intervjuat brukarna.
– Vad som är nytt nu är att vi även intervjuar de professionella vid en rättegång, det vill säga åklagare, advokater och målsägandebiträden. Nytt är också att vi kommer att utvärdera hur EMR fungerar vid tvistemål, säger Helena Åhlén, hovrättsråd vid Hovrätten för Västra Sverige.
Intervjuerna kommer att hållas av hovrättens medarbetare direkt efter rättegången. För att få ett större underlag under den tidsperiod undersökningen pågår kommer telefonintervjuer även att hållas.
– Det är en kvalitativ undersökning, inte en kvantitativ. Men vi hoppas på att hinna intervjua omkring 80 till 100 personer, säger Helena Åhlén.
Åklagare, advokater och målsägandebiträden kommer att intervjuas, liksom tilltalade, vittnen och parter i tvistemål.
– De flesta vi frågar ställer sig positiva till att bli intervjuade. När vi inledde undersökningen på måndagen var det bara en av sex personer som inte ville ställa upp, säger Helena Åhlén.
Frågorna till brukarna handlar om hur det känns att bli filmad under rättegången i tingsrätten och hur det upplevs att se videoinspelningen spelas upp i hovrätten. Åklagare, advokater och målsägandebiträden kommer svara på frågor om hur EMR har påverkat och påverkar deras arbete.
Resultatet av undersökningen kommer att presenteras i mars.
– Resultatet ska användas för diskussioner inom hovrätten. Men det här är någonting som är av intresse för hela domstolsvärlden. Beroende på de svar vi får ska vi se om vi behöver vidta några åtgärder, säger Helena Åhlén.
Reformen En modernare rättegång, EMR, trädde i kraft den första november 2008 och innebär att alla förhör som hålls i tingsrätten spelas in. Syftet med reformen är bland annat att det ska finnas ett bättre underlag i de mål som överklagas till hovrätten. Videoinspelningarna ska som huvudregel utgöra den muntliga bevisningen i hovrätten.
Läs också:
Anne Ramberg: EMR måste ses över snarast
Malin Letser
malin.letser@dagensjuridik.se