Priset tilldelas den svenska advokat inom IT-relaterad juridik som flest bolagsjurister anser vara den främste vad gäller att tillföra värde till deras verksamhet.
– Jag är såklart mycket glad över utmärkelsen, säger Johan Kahn i ett pressmeddelande och fortsätter:
– Client Choice Award bygger ju på vad de viktigaste personerna i vår marknad anser, nämligen bolagsjuristerna. Med så många skickliga konkurrenter är det fantastiskt kul att få ett kvitto på att man har gjort ett bra arbete och skapat värde för klienterna. Hela Delphi och vår TMT/IP-grupp har en stor del i denna utmärkelse.
Det är International Law Office som står bakom omröstningen och kriterierna som legat till grund för utnämningen är: kvalitet i rådgivningen, prisvärdhet, kommersiell förståelse, effektiv kommunikation, arvodestransparens, tillämpning av lämpliga prismodeller, svarstider, kunskapsdelning och användning av teknik.
Foto: Advokatfirman Delphi