Migrationsverket beslutade i juni 2007 att förordna en advokat som offentligt biträde åt två sökande från Malaysia.
Migrationsverket beslutade i maj 2009 att utvisa sökandena och beslutade även att sätta ned advokatens yrkade ersättning. Besluten överklagades till migrationsdomstolen som avslog advokatens yrkande om ersättning i oktober 2009.
I december 2009 avslog migrationsdomstolen överklagandet för sökandenas del och satte även då ned den yrkade ersättningen för advokaten. Advokaten ansökte därefter om resning avseende Migrationsverkets beslut och migrationsdomstolens båda domar.
Migrationsöverdomstolen konstaterar att förutsättningar för resning inte föreligger avseende migrationsdomstolens första dom och att ansökan inkommit innan överklagandefristen gått ut för den andra domen varför det i den delen saknas grund att ens pröva ansökan.
red@dagensjuridik.se
Advokat nekas resning
Nyheter från våra partners
Lindahl rådgivare till Aira vid notering på Nasdaq First North Growth Market
Lindahl rådgivare till majoritetsägaren vid försäljningen av Herok Group
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Lediga jobb
LKAB söker en bolagsjurist
LKAB
LO-TCO Rättsskydd AB söker förbundsjurist till försäkringsrättsenheten
LO-TCO Rättskydd
Vi söker en vice stadsjurist/chef till allmänjuridiska enheten
Stockholms Stad
Event & nätverk
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångPressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler