Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Advokat med ”låsningar” varnas för femte gången – men slipper uteslutning


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Anne Ramberg och Walter Sköldstam
Ladda ner handlingar

 

Advokaten varnades så sent som i somras av disciplinnämnden för att han inte, trots påminnelser, kom in med sitt så kallade revisorsintyg för år 2014.

Samfundet hörde efter disciplinbeslutet av sig till advokaten och meddelade att han fortfarande behövde inkomma med intyget.

Kom dagen före sammanträdet
Ett par månader senare kunde samfundet också konstatera att även revisorsintyg för år 2015 hade uteblivit och skrev då på nytt till advokaten som förelades att komma in med intygen under augusti respektive september.

Först i november, dagen före utsatt sammanträde för det nu aktuella disciplinärendet mot advokaten, kom intyget för 2014 in tillsammans med ett yttrande från advokaten om restförda skatter och avgifter.

Advokaten lovade samtidigt att inom en månad komma in även med intyget för 2015.

Vid disciplinnämndens muntliga förhandling har advokaten bland annat förklarat att han tidigare drabbats av utmattningsdepression och att sjukdom i familjen i början av 2015 har tagit ”all hans kraft”.

Drabbas av ”låsning”
Den tid som blivit över har han då ägnat åt advokatverksamheten där han säger sig iaktta alla tidsfrister som föreskrivs av domstolar och myndigheter.

När samfundet hör av sig uppger advokaten dock att han drabbas av ”en ”låsning””. Han har nu bestämt sig för att återuppta sin tidigare terapi och ordna tätare kontakter med sin revisor för att se till att skyldigheterna gentemot samfundet sköts i fortsättningen.

Disciplinnämnden menar att advokaten allvarligt har åsidosatt sina plikter genom att inte i tid komma in med intyg och yttranden. När ett revisorsintyg inte lämnas in omöjliggör det också samfundets tillsyn av advokatverksamheten.

”Synnerligen försvårande”
Nämnden anser dock, trots att advokaten prickats vid ett flertal tidigare tillfällen, att det är tillräckligt att på nytt varna advokaten och tilldela honom den maximala straffavgiften på 50 000 kronor.

Två ledamöter i nämnden är dock skiljaktiga och anser att omständigheterna är så ”synnerligen försvårande” att advokaten borde uteslutas ur samfundet.

Revisorsintyg har inte lämnats i tid något av åren 2009-2015 och advokaten har vid fyra olika tillfällen varnats, med högre straffavgift varje gång, konstaterar de skiljaktiga ledamöterna.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons