Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Ackordcentralens publicering av konkursbouppteckningar kan vara olaglig



Ladda ner handlingar

Accordscentralen anser att publicering av en konkursbouppteckning på Internet inte strider mot personuppgiftslagen.

Datainspektionen anser att personuppgifter i allmänna handlingar får inte publiceras enbart av skälet att de är tillgängliga och inte sekretessbelagda.

Vid publicering på Internet av allmänna handlingar, som innehåller personuppgifter,måste bestämmelserna i PUL följas. Uppgifter om enskildas ekonomiska förhållande t.ex. namn, kontonummer och saldo är känsliga ur ett integritetsperspektiv. Den enskildes intresse att uppgifterna inte publiceras på Internet väger över Ackordscentralens intresse, anser Datainspektionen.

Länsrätten fastställde Datainspektionens beslut att förbjuda publiceringen och att kräva att Accordcentralen i fortsättningen vidtar nödvändiga åtgärder för att säkerställa att bolagets behandling av personuppgifter i fortsättningen sker i enlighet med personuppgiftslagen.

Kammarrätten instämde i länsrättens bedömning. Även kammarrätten ansåg att vid en intresseavvägning mellan de enskildas integritetsintresse och Ackordscentralens intresse av att på ett ändamålsenligt sätt fullgöra de arbetsuppgifter som åligger en konkursförvaltare får de enskildas integritetsintresse anses väga
tyngre.

Nu ska Regeringsrätten ta upp målet för slutlig prövning.

Katja Bähr

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons