Aareon förvärvar 93 procent av aktierna och rösterna i Momentum, till ett pris om 108 kronor per aktie, vilket värderar Momentum, baserat på samtliga utestående aktier, till cirka 1,8 miljarder kronor.
Momentum Software Group meddelar idag att teknikbolaget Aareon har, genom Mary BidCo, ingått bindande avtal om förvärv av 15 489 152 aktier i Momentum, motsvarande en ägarandel om 93,1 procent av aktierna och rösterna i Momentum, till ett pris om 108 kronor per aktie, vilket värderar Momentum, baserat på samtliga utestående aktier, till cirka 1,8 miljarder kronor.
Påkalla tvångsinlösen
Aktieförvärven förväntas genomföras den 27 juni 2022. När förvärven har genomförts avser Mary BidCo att påkalla tvångsinlösen för att förvärva återstående aktier i Momentum och verka för att aktierna i Momentum avnoteras från Nasdaq First North Growth Market.
White & Case har varit rådgivare till Momentum i samband med transaktionen. FNCA Sweden AB är utsedd till Bolagets Certified Adviser