Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Förvaltare mister licensen – pratade med kunder i privat mobil


Johanna Haddäng red@dagensjuridik.se

Foto: Isabell Höjman / TT /

Trots att mannen flera gånger blivit tillsagd att använda jobbtelefonen har han fortsatt att prata med kunder på sin privata mobil.
Därigenom har han försvårat för företaget att fullgöra sina kontrollskyldigheter och utsatt det för risk att få kritik.
Han har även underlåtit att anmäla potentiella intressekonflikter, samt tecknat aktier i strid med företagets regler.

Ett företag har till Swedsec anmält att en förvaltare, tillika investeringsrådgivare, flera gånger brutit mot de interna reglerna. Han har vid två tillfällen underlåtit att anmäla potentiella intressekonflikter, agerat oprofessionellt och oetiskt i samband med köp av aktier för en diskretionär kunds räkning, tecknat sig för aktier i en emission samtidigt som företaget tecknat sig för aktier för kunders räkning samt undvikit att använda sin tjänstetelefon i arbetet.

Swedsecs disciplinutskott har överlämnat ärendet till disciplinnämnden, och föreslagit att mannens licens ska återkallas.

Riks för intressekonflikter

Disciplinnämnden finner det nu utrett att mannen handlat med aktier ett visst bolag för sina diskretionära kunders räkning samtidigt som han kände en av styrelseledamöterna i bolaget sedan många år tillbaka – och även hade denne som rådgivningskund. Även om de båda inte kände varandra privat indikerar relationen enligt nämnden att det förelåg en risk för intressekonflikter. Men eftersom det anmälande företaget kände till kopplingen är underlåtenheten att anmäla mindre allvarlig, menar nämnden. När det gäller en annan incident står det dock enligt nämnden klart att det förelåg en risk för intressekonflikt som borde ha anmälts.

Avseende så kallade egna affärer konstaterar nämnden att företagets regler är mycket tydliga – och innebär att mannen var förbjuden att teckna sig för aktierna ifråga. Han har invänt att han missförstått regelverket och att hans tilldelning inte påverkat företagets kunder, men detta medför ingen annan bedömning.

Särskilt allvarligt ser disciplinnämnden på mannens felaktiga telefonanvändning. Företagets regler anger uttryckligen att anställda bara får kommunicera med kunder via mobiltelefoner och datorer som företaget tillhandahåller samt att anställdas samtal med kunder ska spelas in och bevaras. Ändå har mannen, trots flera skriftliga tillsägelser, fortsatt att använda sin privata mobil. Därigenom har han försvårat eller till och med förhindrat företaget att fullgöra sin skyldighet att kontrollera att han följt centrala uppföranderegler – och utsatt företaget för risk att få kritik från tillsynsmyndigheten.

Brutit mot företagets regler

Det är därmed visat att mannen brutit mot företagets regler om att anmäla potentiella intressekonflikter, tecknat aktier i strid med företagets regler samt under långa perioder låtit bli att använda sin tjänstetelefon på avsett sätt. Det är fråga om flera överträdelser av grundläggande regler på värdepappersmarknaden, konstaterar nämnden.

Sammantaget visar mannens agerande på en oförmåga eller ett ointresse av att följa det gällande regelverket. Det intrycket förstärks av att han under processen i detta ärende inte synes ha tagit till sig allvaret ens när det gäller de fall där det utifrån vad han själv har uppgett står klart att han gjort sig skyldig till regelöverträdelser, uttalar nämnden. Mot denna bakgrund är det visat att mannen inte kan anses vara lämplig att inneha licens och att hans licens därför bör återkallas.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons