65 000 i skadestånd för ”oerhört närgången” smygfilming på toaletten

Kvinnan reagerade på att kollegan alltid skulle gå före henne på toaletten. Förklaringen kom när hon upptäckte att det låg en mobiltelefon med kamera gömd i en tom toalettpappersrulle. Mannen har nu dömts för kränkande fotografering och ska betala 65 000 kronor i skdadestånd till kvinnan.
Detta är en låst artikel
Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.
69 kr/mån
Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.
Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.