Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

5 026 gevär, pistoler, automatkarbiner och harpunvapen – halvtid för vapenamnestin



Foto: Claudio Bresciani/TT
Ladda ner handlingar

 

Flest vapen, 1 252 stycken, har lämnats in i polisregion Syd följt av 1 102 i Väst och 893 i Stockholm.

– De här regionerna har många utsatta områden så vår förhoppning är att det stora antalet inlämnade vapen även ska påverka situationen där, säger Joakim Norenhag, projektledare för vapenamnestin. 

Kriminella kopplingar
Joakim Norenhag är positiv till resultaten och säger att man har fått in ett antal vapen som kan misstänkas ha kopplingar till kriminella miljöer.

– Hela resultatet av de här insatserna ser vi först när amnestiperioden är slut men så här långt har vi fått in ett antal vapen som kan misstänkas ha ursprung från den kriminella miljön.

Största andelen är gevär
Knappt hälften av de hittils inlämnade vapnen, 2 446 stycken, utgörs av gevär. Utöver detta har polisen fått in 1 650 enhandsvapen,16 helautomatiska skjutvapen samt elva harpunvapen. 

Vapenamnestin pågår till och med den sista april och Joakim Norenheg uppmanar dem som har ett illegalt vapen hemma att utnyttja den pågående amnestin för att slippa påhälsning från hans kollegor. 

– Är du innehavare av ett illegalt skjutvapen och väljer att inte frivilligt lämna in ditt vapen till polisen under amnestin riskerar du att polisen istället omhändertar både dig och ditt vapen, säger Joakim Norenhag. 

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons