I början av januari förra året sköt en 29-årig man i Malmö en annan man med totalt sex skott från nära håll.
29-åringen åtalades för mord. Enligt åklagaren sköt han ihjäl fel man. Den egentliga måltavlan var en 54-årig man som bodde på samma adress som offret.
Tingsrätten fann åtalet styrkt och dömde 29-åringen till 15 års fängelse för mord.
Två kvinnor, en mamma och dotter, stod åtalade för medhjälp till förberedelse till mord men friades i tingsrätten. Dottern dömdes dock för stöld till villkorlig dom och 40 dagsböter.
En tredje kvinna stod åtalad för underlåtenhet att avslöja mord men friades även hon i tingsrätten.
Domen mot den tredje kvinnan och 29-åringen överklagades till hovrätten som idag meddelade dom i målet.
I likhet med tingsrätten friar hovrätten kvinnan från åtal. Vad gäller 29-åringen skärper rätten fängelsestraffet till 16 år, skriver tidningen.
Den man som tros ha varit den egentliga måltavlan yrkade på skadestånd i tingsrätten men fick nej. Hovrätten gör en annan bedömning och ålägger nu 29-åringen att betala 25 000 kronor i skadestånd till 54-åringen, uppger tidningen.
Foto: Scanpix