Förra året enades Europaparlemantet och ministerrådet om ett EU-direktiv för att skydda euron och andra valutor mot förfalskning.
Sverige uppfyller redan idag alla punkter i direktivet – så när som på påföljden och måste därför höja maxstraffet.
Men pengaförfalskning är ovanligt både i euro och svenska kronor.
Tidningen Altinget hänvisar till en rapport från Europeiska centralbanken som visar att drygt 500 000 falska sedlar togs bort från marknaden sista delen av 2014. I relation till antalet äkta sedlar är denna siffra mycket låg enligt myndigheten.
Altinget hänvisar också till den svenska Riksbankens rapport där det konstateras att 246 falska sedlar togs ur bort från marknaden år 2014. Hälften av sedlarna var 20-lappar och det totala värdet av sedlarna var knappt 70 000 kronor.
Foto Christine Olsson/TT