Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

21 miljoner extra för tillsyn av mäklare – men inspektionen flyttar till Karlstad



Foto: Fredrik Sandberg/TT
Ladda ner handlingar

 

Att köpa en bostad är för många den största affären man gör i sitt liv. Samtidigt är det en av de mest problematiska marknaderna för konsumenter. Det konstaterar regeringen som vill öka anslagen till Fastighetsmäklarinspektionen med 21 miljoner kronor – och samtidigt flytta inspektionen från Stockholm till Karlstad där Konsumentverket ligger.

– Med ökade resurser kan Fastighetsmäklarinspektionen stärka sitt arbete och vidta de åtgärder som krävs för att vi som konsumenter ska kunna känna oss trygga när vi köper en bostad, säger konsumentminister Per Bolund.

Flytten ger synergieffekter
Han anser att flytten ”ger möjligheter till ökade synergier med Konsumentverket” som också kommer att få i uppdrag att i årets konsumentrapport särskilt belysa fastighetsmäklarområdet.

Nästan hälften av de 378 anmälningar som kom in till Fastighetsmäklarinspektionen förra året handlade om mäklare i Stockholms län. De vanligaste anmälningarna gällde så kallade lockpriser.

Ska använda marknadsvärde
Både antalet anmälning och antalet mäklare har ökat men andelen anmälningar i förhållande till antalet mäklare nådde 2015 den högsta nivån på tio år. En av många förklaringar till detta är sannolikt den överhettade bostadsmarknaden och allt snabbare budgivningsprocesser. 

Fastighetsmäklarinspektionen har rekommenderat att mäklarna ska använda sig av ”ett bedömt marknadsvärde i sin marknadsföring” och inte det missvisande begreppet ”acceptpris”.

 

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons