Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

200 ensamkommande flyktingbarn rör sig i Stockholms city – polisen arbetar uppsökande




Enligt polisen riskerar barnen att hamna i drogmissbruk, att utsättas för brott eller att själva fastna i kriminalitet.

– Att arbeta uppsökande ute bland dessa ungdomar är ett långsiktigt och viktigt arbete och syftar bland annat till att bygga förtroende och tillit. Det är inte minst viktigt med ett barnperspektiv eftersom de här barnen ibland har mycket negativa erfarenheter av polis från andra länder, säger Christian Frödén till polisen.se.

Han är en av de poliser som arbetar med att söka upp ensamkommande flyktingbarn hos Gränspolisen region Stockholm.

Polisens arbetar i nära samverkan med socialtjänsten.

– Vi har med en socialsekreterare i polisbil varje gång vi är ute och jobbar. På det sättet blir det en bättre och snabbare överföring av ungdomarna till socialtjänst, säger Christian Frödén.

Förutom socialtjänsten arbetar polisen också med länsstyrelsen och Migrationsverket samt med HVB-boenden och familjehem.

Länsstyrelsen samordnar statens insatser och driver även ett pilotprojekt som har som mål att utveckla mottagandeprocessen, lagföra människosmugglare och minska risken för ungdomar att hamna i kriminalitet.

 

Foto: Suvad Mrkonjic/TT

 

 

 


Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons