Regeringen har ett stort förtroende för idrottsrörelsen. Det säger idrottsminister Gabriel Wikström när han nu hoppas på att sport ska bidra till att lösa integrationsproblem och sysslolöshet i utsatta områden och på asylboenden.
20 miljoner till asylboenden
Tidigare har idrottsrörelsen fått ökade anslag för nyanlända med 64 miljoner kronor årligen. Nu får de ytterligare 20 miljoner kronor för att ”asylsökande ska kunna delta i idrottsverksamhet kring asylboenden”.
14 miljoner till utsatta områden
En annan satsning innebär att 14 miljoner kronor årligen ska gå till idrottsföreningar i de mest socialt utsatta områdena. Dessa miljonsatsningarna ska pågå i många år och ska enligt regeringen minska segregationen.
– Idrottsrörelsen kan göra avgörande insatser för att skapa aktivitet och meningsfull sysselsättning i socialt utsatta områden. Med de här satsningarna vill vi att människor ska få ta del av idrottens unika förutsättningar att bygga broar, skapa gemenskap och bidra med glädje, säger Gabriel Wikström.
Satsningen på socialt utsatta områden ska pågå fram till år 2025 och kommer att ökas till 18 miljoner årligen från år 2020.
Ska även ordna arbete
Men regeringen hoppas inte bara på att idrottsrörelsen ska ordna sportaktiviteter utan även ordna arbete åt ungdomar som hoppat av gymnasiet – och åt nyanlända och arbetslösa över 55 år.
Dessa personer kan enligt regeringen få ägna sig åt till exempel ”upprustning och skötsel av bland annat idrottsanläggningar”.
Därför får idrottsrörelsen 7,5 miljoner kronor för att under ett år ”prova på möjlighet att skapa sysselsättning”.