2 940 förslag från riksdagsledamöterna – nu är den allmänna motionstiden slut

Under årets allmänna motionstid har riksdagens ledamöter lämnat in totalt 2 940 fristående motioner - vilket är färre än förra året. Det visar den första preliminära sammanräkningen efter att motionstiden nu har löpt ut.
Detta är en låst artikel
Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.
69 kr/mån
Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.
Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.