Åklagarmyndigheten skriver att sammanlagt omkring 150 fall har identifieras där personer felaktigt kan ha dömts för drograttfylleri.
Riksåklagaren begär nu resning i två typfall för att få prövat om förutsättningarna för resning är uppfyllda.
Narkotika under körning inte bevisat
Det är Rättsmedicinalverket som analyserar blodprov vid misstankar om drograttfylleri. I vissa fall har bara förekomsten av tetrahydrocannabinolsyra (THC-syra) kunnat påvisas.
THC-syra är nedbrytningsprodukt av det narkotikaklassade ämnet tetrahydrocannabinol som är den aktiva substansen i drogen cannabis.
Om THC-syra hittas i blodet kan det bevisa att en person användt cannabis och därmed gjort sig skyldig till ringa narkotikabrott. Men för att dömas till drograttfylleri krävs dock att det är bevisat att föraren hade narkotika i blodet under själva bilkörningen.
”Eftersom THC-syra, till skillnad från THC, inte är narkotikaklassat är de aktuella analysbeskeden normalt sett inte tillräcklig bevisning för drograttfylleri. I de fall fällande domar har grundats på sådana analysbesked talar mycket för att domarna är felaktiga, såvitt de avser drograttfylleri. Att situationen uppstått beror sannolikt på att polis, åklagare och domstolar har feltolkat innehållet i analysbeskeden.”
Genomgång av fall från 2008
Enligt Åklagarmyndigheten har myndigheten informerat om risken för feltolkning år 2012 då problemet uppmärksammades. Därefter har myndigheten gjort en genomgång av drograttfylleriärenden från åren 2008-2013 vid de fall där Rättsmedicinalverkets analyser bara kunnat konstatera THC-syra.
Foto: Berit Roald/TT