Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

”150 miljoner kronor för högt belopp” – två åtalas för grovt svindleri i elhandelsbolag



Foto: Hasse Holmberg/TT

 

– Jag väcker delåtal för räkenskapsåret 2003. Åtalet avser en balanspost i årsredovisningen som heter upplupna intäkter och påverkar resultatet. Posten har upptagits till cirka 150 miljoner kronor för högt belopp, säger vice chefsåklagare Lennart Gollard vid Ekobrottsmyndigheten.

Ekobrottsmyndigheten har utrett räkenskapsåren 2003-2010 i bolaget Kraft & Kultur. Åtalet gäller räkenskapsåret 2003 och avser felaktigheter i den årsredovisning som upprättades i juni 2004.

Resterande räkenskapsperiod 2004-2010 har också varit föremål för utredning och där väntas beslut i åtalsfrågan i slutet av augusti i år.

Åklagaren har begärt att all brottslighet skall handläggas i ett mål. Därför har åklagaren också begärt att rätten avvaktar med målets utsättande till huvudförhandling till dess beslut fattats i åtalsfrågan i resterande del.

Utredningen kring Kraft & kultur har pågått sedan ägarna, Troms Kraft, i november 2011 gjorde en polisanmälan till Ekobrottsmyndigheten. Åklagaren Lennart Gollard har drivit ärendet sedan augusti 2012.

– Ärendet har varit mycket komplicerat och svårutrett, bolagets räkenskapsinformation är inte i alla delar bevarad, utredningen omfattar ett flertal år och berör två länder, säger Lennart Gollard.

 

Foto: TT

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons