Securitas nuvarande CIO, Martin Althén, utses till President, Securitas Ditigal och får ansvaret för Securitas nya globala funktion, Securitas Digital.
Hillevi Agranius, VP Performance Management för Securitas globala IT-organisation, kommer att ta rollen som CIO och tar även plats i koncernledningen.
Det meddelar bolaget i ett pressmeddelande.
Securitas Digital blir en ny global funktion med fokus på att ”accelerera tillväxten av koncernens digitala produkter och tjänster”. Ansvarig för den nya funktionen blir bolagets nuvarande CIO, Martin Althén, som enligt pressmeddelandet blir kvar i koncernledningen.
I sin nya position kommer han att äga bolagets digitala affärsstrategi och utveckla den digitala affären samt ”ansvara för att Securitas övergripande teknologistrategi stöttar affären på bästa sätt”.
Varit CIO för Husqvarna
Samtidigt tar Hillevi Agranius, nuvarande VP Performance Management för Securitas globala IT-organisation, över rollen som CIO och tar även plats i koncernledningen.
– Jag är väldigt glad över att vi nu har nått den punkten då vi kan öka takten i vår digitalisering och förbättra kundupplevelsen. Martin har varit drivande i uppbyggnaden av vår digitala verksamhet och jag är övertygad om att han kommer att vara framgångsrik även i sin nya roll som ledare för Securitas Digital, säger Magnus Ahlqvist, VD och koncernchef.
– Samtidigt har jag också det stora nöjet att kunna befordra en av våra begåvade ledare till CIO. Hillevi har gedigen erfarenhet, både från sina år i Securitas men också från sin tid som CIO för Husqvarna.