Hoppa till innehåll
Näringsliv
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

SEB-anställd döms till fängelse för grovt bedrägeri



Foto: Janerik Henriksson / TT
Ladda ner handlingar

Hovrätten skärper påföljden mot en 60-årig man, tidigare anställd av SEB, och dömer honom till ett års fängelse för grovt bedrägeri.

Den 60-årige mannen har varit anställd i SEB och sedan 2008 varit administrativt ansvarig för fritidsfastigheter som ägs och förvaltas av bankens personalstiftelse för rekreationsändamål. 

Vilselett chefer på SEB-stiftelse

Mannen har i Stockholm under tiden januari 2013 till och med februari 2016 vilselett befattningshavare vid stiftelsen att felaktigt betala ut cirka 1,4 miljoner kronor för arbetskostnader som inte skulle belasta stiftelsen. Detta har inneburit vinning för den i dag 60-årige mannen och skada för stiftelsen. Detta förfarande är bevisat, enligt hovrätten som fastställer tingsrättens fällande dom, med en ändring.

Mannen döms för grovt bedrägeri vid 41 tillfällen under den aktuella tiden och påföljden skärps till ett års fängelse och näringsförbud under tre år. I tingsrätten dömdes mannen för bedrägeri av normalgraden vid 40 tillfällen och påföljden uppgick till villkorlig dom och 110 dagsböter om 150 kronor. Näringsförbudet ogillades.

Betalat för arbete som inte utförts på SEB:s fastigheter

Hovrätten skriver att det är utrett att stiftelsen betalat för arbete som utförts på andra fastigheter än de som tillhör stiftelsen och att den har haft kostnader som inte omfattas av det avtal som stiftelsen ingått med 60-åringen. Omständigheten att den totala kostnaden i och för sig rymts inom stiftelsens budget saknar betydelse vid bedömningen av om stiftelsen lidit skada på grund av 60-åringens agerande. 

Hovrätten kommer även fram till att gärningarna ska bedömas som separata brottsenheter. Vid bestämmandet av antalet brott anser hovrätten att utgångspunkten bör vara att varje brott fullbordats när en utbetalning genomfördes av stiftelsen och inte när 60-åringen attesterade och lämnade över dokumentet med uppgifter för utbetalning av arvodet. Av detta följer att antalet fullbordade gärningar uppgår till 41 stycken. 

Planering och förslagenhet

”Varje enskild utbetalning har inte ett sådant högt värde att det finns skäl att på den grunden bedöma varje enskilt brott som ett grovt bedrägeri. Enligt hovrättens mening har det sammantagna förfarandet emellertid präglats av en sådan planering och förslagenhet att de enskilda brotten måste anses vara delar av ett systematiskt brottsligt förfarande. I förening med det sammanlagda höga värdet och omständigheten att N.N, för att kunna begå gärningarna, utnyttjat sin ställning i banken anser hovrätten att varje gärning ska bedömas som ett grovt bedrägeri”, skriver hovrätten.

Hovrätten skriver även att mot bakgrund av såväl det sammanlagda värdet, om cirka 1,4 miljoner kronor, som med marginal överstiger 18 basbelopp, som övriga omständigheter kring brotten anser hovrätten att straffvärdet för den nu aktuella brottsligheten klart överstiger ett års fängelse. Hovrätten anser därför att någon annan påföljd än fängelse därför är utesluten. 

Straffmätningen

Hovrätten noterar dock att det har förflutit avsevärd tid sedan brotten begicks. Därtill har handläggningen i hovrätten tagit närmare tre år, vilket endast till en mindre del kan lastas 60-åringen. Hovrätten skriver att detta ska beaktas i sänkande riktning vid straffmätningen. Mannen meddelas även näringsförbud och Eftersom hans huvudsakliga sysselsättning är kopplad till hans företag ”måste det innebära ett avsevärt men för honom att inte få bedriva näringsverksamhet. Även detta ska beaktas vid straffmätningen”, skriver hovrätten. Hovrätten bestämmer därför påföljden till fängelse i ett år. 

Skadestånd till SEB

Den 60-årige mannen ska även betala ett skadestånd till SEB om 1,4 miljoner kronor jämte ränta på beloppet från den 1 mars 2016 till dess betalning sker. 

Mannen har hela tiden förnekat brott och å sin sida uppgett att SEB varit medveten om hans upplägg. Han har uppgett att banken sammantaget fick lägre kostnader för service och underhåll på sina fastigheter jämfört med att andra hantverkare anlitats och att banken därigenom inte blivit vilseledd eller lidit någon skada. 

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons