Hoppa till innehåll
Näringsliv
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Oscar Properties miljonstämning av Stockholms stad avvisas



Oscar Properties grundare och vd Oscar Engelbert. Foto: Malin Hoelstad / SvD / TT /

Stockholms tingsrätt avvisar Oscar Properties stämning av Stockholms stad, något som Fastighetsvärlden var först att rapportera om.
Tingsrätten anser att stämningen är ofullständig och inte preciserad på det sätt som tingsrätten begärt.
Nu har bolaget drygt två veckor på sig att inkomma med ett överklagande till Svea Hovrätt.

Bostadsutvecklaren Oscar Properties har planerat att bygga drygt 300 bostäder i prestigeprojektet Gasklockan i Norra Djurgårdsstaden. Men affären med Stockholms stad drog ut på tiden. Parterna var oense om saneringen av marken och vem som ska stå för den. Stockholms stad hävde slutligen exploateringsavtalet i november 2019 och under sommaren vidtog Oscar Properties rättsliga åtgärder.

Som Dagens Juridik tidigare rapporterat stämde Oscar Properties Stockholms Stad, via bolaget Oscar Properties Gasklockor, och yrkade drygt 169 miljoner kronor jämte ränta.

Skadestånden rör den skada i form av utebliven vinst som uppkommit för Oscar Properties ”till följd av Stadens vägran att fullfölja avtalad rening av berget samt den obefogade hävningen av Exploateringsavtalet”.
Bolaget yrkade även ersättning för rättegångskostnader.

Stämningen ofullständig

Nu står det alltså klart att Stockholms tingsrätt avvisat bolagets stämningsansökan då man anser att den är ofullständig samt att man inte preciserat sina yrkanden på det av tingsrätten begärda sättet.

Bolaget har nu till den 28 augusti på sig att inkomma med överklagande till Svea hovrätt.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons