Hoppa till innehåll
Näringsliv
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Fördubbling av antalet konkurser i taxibranschen



Genrebild Foto: Lars Pehrson /SvD / TT

Antalet konkurser inom taxibranschen fördubblades i augusti jämfört med samma period förra året.
Det visar ny statistik från kreditupplysningsföretaget UC.

Enligt UC:s månadsstatistik gick 24 taxibolag i konkurs i augusti i år. Motsvarande siffra för augusti förra året var 12 stycken, vilket alltså är en fördubbling.

Taxiförbundet kräver nu ekonomiskt stöd riktat till taxibolagen för att säkerställa tillgänglighet till taxi över hela landet.

– Taxibranschen har kraftigt påverkats med anledning av den situation Sverige befinner sig till följd av COVID-19. I stort sett för alla taxibolag har intäkterna minskat eller helt upphört. Konsekvenserna av att inte rikta ett ekonomiskt stöd till taxibranschen är många, säger Claudio Skubla, förbundsdirektör Svenska Taxiförbundet.

Om inget ekonomiskt stöd riktas mot branschen ser Skubla att det finns en risk för att de samhällsviktiga transporterna kan drabbas.

– Utan ekonomiskt stöd från staten är risken stor att flera regioner och kommuner inom kort står helt utan fungerande taxiverksamhet. Då går det inte heller att upprätthålla beredskap för att klara av den samhällsviktiga verksamhet som färdtjänst och sjuktransport är. När hjulen börjar snurra så kommer det även få en negativ påverkan för näringslivets möjligheter till transporter, säger Claudio Skubla.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons