Hoppa till innehåll
Näringsliv
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Ett tiotal svenska storföretag drabbade av hackerattack



Minst ett tiotal svenska storföretag har drabbats i det som beskrivs som en av de största hackerattackerna någonsin, enligt SVT.
Nu uppmanar MSB svenska storföretag att agera ”omedelbart”.

Känslig data misstänks ha stulits från en rad myndigheter, företag och organisationer i USA. Men det som beskrivs som en av de största hackerattackerna någonsin har nu även drabbat minst ett tiotal svenska storföretag, enligt SVT.

Solarburst

Hackerattacken kallas för Solarburst och den har pågått sedan mars i år utan att bli upptäckt.

Marcus Murray, som driver ett cybersäkerhetsföretag som utreder flera fall i Sverige uppger för SVT att han känner till ett tiotal företag som är drabbade.

Vilka företag det rör sig om vill han dock inte avslöja men han säger att det handlar om ”företag och organisationer i både privat som offentlig sektor.

– Man har de facto haft en bakdörr in i viktiga svenska verksamheter så angriparna har haft möjligheter att ställa till väldigt stora skador, säger Murray till SVT.

MSB uppmanar företag att agera

Myndigheten för samhällsskydd och beredskap fick kännedom om cyberattacken för en vecka sedan. Enligt Peter Jonegård, chef för en av cybersäkerhetenheterna på MSB, visar utredningsresultat i USA på att angriparna varit ute efter information, det vill säga spionage. Han bedömeratt denna attack är väldigt allvarlig.

MSB uppmanar nu svenska företag som använt sig av Solarwinds Orion-plattform att ”omedelbart” agera för att avlägsna den skadliga koden.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons