Hoppa till innehåll
FREDAGSKRÖNIKA
Krönikor

Roschiers pro bono-initiativ är både vällovligt och smart



Chefredaktör William Eriksson. Foto: Eric Tagesson

FREDAGSKRÖNIKA – av William Eriksson, chefredaktör

Almedalsveckan är inte för alla.

Den som ska resa dit, bo där och arrangera något på plats behöver ha djupa fickor.

Som exempel har det i många år varit uteslutet för Dagens Juridik att arrangera paneldebatter och dylikt i Almedalen bland annat av den anledningen.

Därför är det glädjande att Roschier – för andra året i rad – fattat beslutet att låna ut en scen till sina pro bono-partners under devisen ”House of many voices”.

Under den gångna veckan har bland annat Rädda Barnen, Min Stora Dag, och Reach for Change anordnat olika evenemang på byråns scen.

För detta har byrån också fått god exponering i media – vilket naturligtvis är ett av syftena bakom initiativet.

Som exempel undertecknade flera av dessa organisationer en debattartikel i Dagens Industri där man prisade initiativet och uppmanade andra att följa efter.

Uppmärksamheten är berättigad.

Personligen delar jag nämligen uppfattningen att det är ett utmärkt pro bono-initiativ.

Det är tydligt, det är genomtänkt och det är nytänkande. Dessutom har det uppenbarligen lett till önskad effekt: synlighet och positiva konotationer till byråns varumärke.

Jag tror att vi kommer att få se fler byråer som arbetar aktivt med att utveckla sitt pro bono-arbete i framtiden. Det kan – om det görs på rätt sätt – vara såväl en god gärning som bästa tänkbara marknadsföring.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons