Hovrätten höjer sanktionsavgiften efter kurshöjande ”enpetare”

Hovrätten höjer sanktionsavgiften till 80 000 kronor för en 37-årig man som skickat vilseledande signaler till aktiemarknaden i syfte att förbättra sina möjligheter att sälja sitt egna aktieinnehav.
Detta är en låst artikel
Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.
69 kr/mån
Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.
Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.