Värdepappersbolaget Exceed Capital avvecklar bolaget efter Finansinspektionens beslut att dra in värdepapperstillståndet.
Värdepappersbolaget Exceed Capital avvecklar bolaget efter Finansinspektionens beslut att dra in värdepapperstillståndet. Det skriver DI med hänvisning till Pensionsnyheterna som var först med att rapportera om nyheten.
Exceed har funnits i branschen sedan 2002 och har cirka 10 000 kunder. Kunderna kommer flyttas över till en extern part.
Komplexa och riskfyllda produkter
Finansinspektionen har bland annat haft anmärkningar på att Exceed har gett råd till många äldre om att investera sina sparpengar i mycket komplexa och riskfyllda produkter utan att säkerställa att kunderna haft nödvändig kunskap om de stora riskerna.
Efter beslutet försvarade sig Exceed snabbt på hemsidan där man uppger att bolaget alltid har upplevt att dialogen med myndigheten varit god och skett i konstruktiv anda. Exceed blev därmed tagna på sängen när beskedet kom från myndigheten.
”Vi upplever att de faktiska konsekvenserna för oss, våra anställda och våra kunder inte står i rimlig proportion till de brister Finansinspektionen påstår sig finna”.
Har lämnat en åtgärdsplan
Exceed uppgav att vissa av Finansinspektionens iakttagelser stämmer, och att bolaget har lämnat en genomarbetad åtgärdsplan till Finansinspektionen.
”Dock är det värt att uppmärksamma att huvuddelen av Finansinspektionens kritik, och följande hårda beslut, endast baseras på 58 studerade rådgivningsakter. Vi finner att dessa 58 slumpmässigt utvalda exempel är en mycket dålig och skev representation av vår verksamhet, då vi årligen genomför flera tusen rådgivningstillfällen”.
Vidare menar Exceed att dessa rådgivningsakter är dessutom utförda av ett ombud – inte av Exceed. Avtalet med detta ombud sades upp av Exceed redan i början av 2019, det vill säga redan innan Finansinspektionen inledde den aktuella undersökningen, uppgav Exceed.
Dålig ordning på klientmedelskonto
Bolaget motsätter sig också Finansinspektionens påstående om dålig ordning vad avser klienters medel på klientmedelskonton.
”Vi har en väl fungerande daglig avstämningsrutin som granskats av två oberoende revisorer som inte har haft några anmärkningar. Vi har också i vår dialog med Finansinspektionen förklarat att vi anser att Finansinspektionen misstolkat de uppgifter de erhållit från bolaget”.