av Frida Bratt, Sparekonom Nordnet
Regeringen ändrade sig och lät klokt nog ränteavdraget på lån med säkerhet i värdepapper vara kvar. Men det finns osäkerheter i lagtexten. Tusentals sparare som använder sig av portföljbelåning riskerar att drabbas.
I förra veckan tog riksdagen beslut om ett antal budgetförslag, bland annat förslaget om utfasning av ränteavdrag för lån utan säkerhet. Ursprungligen var tanken att utfasningen av ränteavdraget för konsumtionslån även skulle gälla lån med värdepapper som säkerhet. Det var ett rejält snedtramp.
Med värdepappersbelåning avses möjligheten att belåna sin portfölj för att potentiellt öka avkastningen. Den ränteutgiften är ett skolboksexempel på en kostnad för att förvärva eller bibehålla inkomster, vilken i sin tur enligt principen om symmetrin i skattesystemet bör vara avdragsgill eftersom kapitalinkomster beskattas.
Regeringen tog dock sitt förnuft till fånga och ändrade sig lyckligtvis. Ränteavdraget för lån med värdepapper som säkerhet kommer att kvarstå.
Men – det finns en osäkerhet i propositionen. Och denna oklarhet kan drabba tusentals sparare som idag använder sig av portföljbelåning.
Som lagförslaget är skrivet skulle det kunna tolkas som att det bara är värdepapper på ISK och depå som kan stå som säkerhet för lån som ska fortsätta omfattas av ränteavdraget – inte värdepapper på kapitalförsäkring. Och som vi vet är kapitalförsäkring en populär och utbredd schablonbeskattad sparform, vid sidan av framför allt ISK.
Dels uttrycks inte kapitalförsäkring specifikt i propositionen där förslaget beskrivs, dels är det oklart om det faktum att aktier som finns på kapitalförsäkring formellt ägs av försäkringsbolaget kan utgöra ett hinder.
Detta bör inte vara avsiktligt från lagstiftarens sida. Åtminstone vore det svårt att förstå poängen med att i det här avseendet behandla de två sparformerna ISK och kapitalförsäkring så olika.
Om avdragsrätten skulle slopas för portföljbelåning på kapitalförsäkring drabbar det tusentals sparare som idag använder sig av detta.
Nu är lagen beslutad. Hur den kommer tolkas av Skatteverket ligger i mångas intresse att få höra.