Hoppa till innehåll
DEBATT
Debatt

”Juriststudenter är fortsatt stressade över sina betyg – men varför?”



Av Ludvig Andersson – f.d. Vice utbildningsansvarig för Juridiska föreningen vid Umeå universitet, Tilda Ramstedt – f.d utbildningsansvarig Juridiska Föreningen i Göteborg, Sofie Svanberg – Ordförande för Juridiska Föreningen i Lund, Carl Spets – f.d. Vice ordförande för Juridiska Föreningen vid Stockholms universitet, Jasmine Carlsson – Ordförande för Juridiska Föreningen i Uppsala, Wilma Landahl – Ordförande för Juridiska Föreningen i Karlstad, Axel Stenmalm Wolke – Utbildningsansvarig för Juridiska Föreningen vid Örebro universitet.

Juris studerandes riksorganisation har alltjämt, sedan sitt grundande för 30 år sedan, uppmärksammat problemet med en utbredd stress hos juriststudenter runtom i Sverige. En bidragande orsak till att juriststudenter känner sig stressade är den upplevda pressen att få ettjobb efter examen.

Många upplever att höga betyg är en nödvändighet för att kunna få ettkvalificerat arbete direkt efter avslutad utbildning, och känner därför en stor press att prestera redan från första termin. Det är även den bilden många juriststudenter blir matade med från arbetslivet från ett tidigt stadium på utbildningen. Därför måste vi ifrågasätta varför det råder sådan stress. Faktum är nämligen att arbetsmarknaden ser ljus ut.

I fackförbundet Akavias rapport “Efter examen” från 2023 presenterades statistik på hur det såg ut för juriststudenter direkt efter examen. 96% av de nyexaminerade juriststudenterna fick ett relevant jobb inom sex månader från det att de tog sin examen, varav vissa till och med fick arbete redan innan de avslutade sina studier. I fall det hade krävts högsta betyg i alla kurser för att få ett jobb efter examen skulle denna statistik innebära att nästan alla juriststudenter hade oerhört höga betyg, men så ser det ju faktiskt inte ut.

Bilden många studenter har av vad som krävs för att få ett kvalificerat jobb efter examen skiljer sig markant från verkligheten. Akavias statistik visar också att fördelningen mellan arbete i offentligsektor och privat sektor är relativt jämn. Drygt hälften av de tillfrågade angav att de arbetar i privat sektor och resterande att de arbetar i offentlig sektor. Även detta skiljer sig från den bild många juriststudenter har av hur arbetsmarknaden ser ut efter examen.

Framtidsprognosen visar även på fortsatt goda möjligheter för jurister att få arbete efter examen. Detta gör att vi nu ställer oss frågan: är det juriststudenternas ovisshet om hur arbetsmarknaden faktiskt ser ut som bidrar till betygshets eller är det en medvetenhet om vilka betygskrav som de stora affärsjuridiska byråerna ställer, som ger studenterna en missvisande bild av verkligheten?

Employer branding-företaget Universum Global genomför varje år en global karriärundersökning där studenter och yrkesverksamma tillfrågas om vilken arbetsgivare de anser vara mest attraktiv. År 2023 var Sveriges Domstolar den arbetsgivare som ansågs mest attraktiv hos svenska juriststudenter. På andra samt niondeplats återfanns två stora advokatbyråer. Advokatbyråer hamnade högt upp på listan, vilket förmodligen har sin naturliga förklaring i att juriststudenter redan från första terminen på juristprogrammet exponeras för just dessa arbetsgivare.

Vänder vi däremot blicken mot svaren från de unga yrkesverksamma ser vi tydligt att uppfattningen inte är densamma. På första plats återfanns Regeringskansliet tätt följt av andra stora myndigheter. Advokatbyråerna som för studenterna var med på topplistan hamnade på plats 32 respektive plats 36. Vi menar att detta tyder på att den uppfattning av arbetsmarknaden som juriststudenter utvecklar under studietiden förmodligen är starkt präglad av advokatbyråers närvaro under utbildningen Detta är inte nödvändigtvis något som bör kritiseras, men det kan vara en förklaring till varför betygstressen uppstår hos studenterna eftersom det är allmänt känt att advokatbyråer använder betyg som en utsållningsmetod vid sin rekrytering.

Förhoppningsvis kan denna statistik bidra till ett ökat lugn bland studenter vad gäller deras framtida karriärmöjligheter.För alla er som har läst den här debattartikeln, såväl juriststudenter som yrkesverksamma och arbetsgivare, hoppas vi att den har väckt hopp, uppmaning och tankar; hopp till alla studenter som oroat sig över hur livet efter examen ser ut, uppmaning till alla yrkesverksamma att förmedla en rättvis och positiv bild av juristbranschen och tankar för arbetsgivare om att betygshetsen bland juriststudenterna har sina nackdelar.

Vi uppmuntrar därför alla juriststudenter att vara lugna! Det löser sig!

Är du student och vill läsa Dagens Juridik Plus till ett förmånligt pris? Med vårt studenterbjudande betalar du 29 kronor i månaden istället för 99 kronor i månaden.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons