Hoppa till innehåll
Arbetsrätt
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Uppsägningar hos Akelius efter ny hyresreglering i Berlin



Akelius Residential Property säger upp 58 anställda i Berlin. Samtidigt har bolaget lyckats minska belåningsgraden.

Akelius Residential Property presenterar kvartalsrapport för första kvartalet 2020.

Av rapporten framgår det att bolagets plan att minska belåningsgraden har lyckats. Belåningsgraden har sjunkit från 44 till 37 procent under de senaste 15 ,månaderna. Huvudförklaringen är fastighetsförsäljningar till ”rejäla premier”.

Hyresintäkterna var 118 miljoner euro, vilket var lägre än under samma period i fjol då intäkterna uppgick till 129 miljoner euro.

Hyresintäkterna var dock en ökning med 6,7 procent för jämförbara fastigheter.

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Mårten Schultz
Tommy Iseskog Jurist, författare och expert inom arbetsrätt

Ny dom från EU-domstolen om behandling av personuppgifter i samband med bakgrundskontroller

Från EU-domstolen en genomgång av tre intressanta domar om likabehandlingsprincipen vid uthyrning, diskriminering av tidsbegränsat anställd och behandling av personuppgifter i samband med bakgrundskontroller. Domen om bakgrundskontroller kommer ha en viktig betydelse på svenska förhållanden beträffande utlämnande av brottmålsdomar till ”var och en” utan ”särskilt intresse”, vilket strider mot dataskyddsförordningen. Tommy Iseskog kommenterar de nya reglerna för omställningsstudiestöd. Vidare ett antal förslag: om att avskaffa ersättning för höga sjuklönekostnader, preliminär överenskommelse om EU:s plattformsdirektiv, utredning om bakgrundskontroller för anställning, analys av avgiftsnivåerna i pensionssystemet och utredning om lönegarantisystemet.

Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen
Driftöverskottet

Driftsöverskottet var 62 miljoner kronor, vilket var något lägre än under samma period i fjol då driftöverskottet uppgick till 65 miljoner kronor.

Driftöverskottet var dock en ökning med 11,7 procent för jämförbara fastigheter. Huvudförklaringar är minskad vakans, uppgraderingar och indexjusteringar. 

Fastigheterna hade en positiv värdeförändring om 42 miljoner euro, vilket motsvarar 0,4 procent.

Värdet på fastighetsportföljen

Vid utgången av mars uppgick fastighetsbeståndets värde till 11 791 miljoner euro.

Soliditeten inklusive hybridkapital ökade till 53 procent och belåningsgraden sjönk till 37 procent. 

Likviditeten uppgick till 820 miljoner euro.

Effekterna av corona

Akelius vd Pål Ahlsén kommenterar även Corona-krisen i rapporten:

”Det är för tidigt att uppskatta effekterna av Coronapandemin på fastighetsvärden. Vad som emellertid är helt klart är att fastighetsvärderingar under de kommande kvartalen kommer vara behäftade med större osäkerhet än normalt,  eftersom transaktionsvolymer sjunker, minskar även jämförbara fastighetstransaktioner.  Men, vad som också är helt klart är att efterfrågan på hyreslägenheter är krisresistenta. Våra lägenheter har aldrig varit så använda som under den senaste månaden när hyresgäster stannat hemma för att undvika smitta – till skillnad från hotell, butiker, kontor, köpcenter, skolor, restauranger som i stor utsträckning stått tomma”. 

Vidare skriver Akelius att renovering av hyresbostäder inte längre är möjligt i Berlin till följd av den nya hyresregleringen. Akelius säger därför upp 58 anställda som arbetslett renoveringar av bland annat hissar, balkonger och lägenheter. 

”Ett väldigt smärtsamt beslut, som vi sköt på in i det sista med förhoppningen att politiker skulle ta sitt förnuft till fånga. Det gjorde de inte”. 

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons