Hoppa till innehåll
Aktuella rättsfall
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Narkotikadömd frias i hovrätten efter åklagarens justering


Ellen Bergqvist red@dagensjuridik.se

Foto: Helena Landstedt / TT
Ladda ner handlingar

Hovrätten frikänner en narkotikadömd man efter att han invänt att brukandet av narkotika inte ägt rum i Sverige utan bara i Köpenhamn. Eftersom åklagaren i hovrätten justerat sin gärningsbeskrivning till att bara omfatta narkotikaintag i Sverige – en gärning som inte kunnat styrkas av utredningen – ogillar hovrätten åtalet.

En vid tiden 18-årig man stoppades under sommaren 2017 av polis i Karlstad. Vid tillfället luktade han cannabis och hade tetrahydrocannabinolsyra, THC, i urinen.

Mannen åtalades vid Värmlands tingsrätt för att ha brukat narkotika i Sverige eller Danmark. Han erkände brukandet, men hävdade att detta bara skett i Köpenhamn.

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Simon Andersson
Simon Andersson Jur.dr
Utvisning på grund av brott Utvisning på grund av brott är just nu ett omdebatterat ämne. Politikerna vill gör det lättare att utvisa. Hur ser regelverket ut? Utvisningsfrågan är ofta kanske viktigare för den tilltalade än bedömningen av själva brottet. Simon Andersson går igenom reglerna i fråga om dels förutsättningarna för beslut om utvisning, dels verkställande av utvisningarna, samt senaste praxis på området.
Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen
Dömdes i tingsrätten

Men hänsyn till att brukandet av cannabis inte heller varit tillåtet enligt dansk narkotikalagstiftning dömde tingsrätten mannen för ringa narkotikabrott. Påföljden bestämdes till 30 dagsböter om 50 kronor, totalt 1 500 kronor.

Mannen överklagade domen till Hovrätten för Västra Sverige. Åklagaren motsatte sig ändring av tingsrättens dom men strök i hovrätten orden ”eller Danmark” ur sin gärningsbeskrivning.

Utredningen inte tillräcklig

Hovrätten konstaterar att den uppmätta halten THC i mannens urin inte är sådan att det kan uteslutas att bruket av cannabis skedde under den period då mannen angett att han var i Danmark. Utredningen i övrigt är inte heller tillräcklig för att styrka att mannen, så som det påståtts i den justerade gärningsbeskrivningen, brukat cannabis i Sverige. Åtalet ska därför ogillas. (Blendow Lexnova)

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons