Den amerikanska rapstjärnan A$AP Rocky dömdes till villkorlig dom för misshandel i Stockholm i somras.
Nu meddelar åklagare Daniel Sunesson att han inte överklagar domen.
– Jag har accepterat tingsrättens bevisvärdering, det vill säga att det inte är styrkt att det använts hela eller trasiga flaskor vid misshandeln. Jag anser att gärningen har ett något högre straffvärde än de två månader som tingsrätten har kommit fram till, men jag har vid en samlad bedömning valt att ändå inte överklaga domen. Samtliga tre har faktiskt lagförts för misshandel och tingsrätten har avfärdat nödvärnsinvändningen och det tycker jag var viktigt att få klarlagt i det här ärendet, säger kammaråklagare Daniel Suneson.
Bråk i centrala Stockholm
Det var den 30 juni som A$AP Rocky och flera av hans vänner hamnade i bråk med en 19-årig man i centrala Stockholm. 19-åringen gick flera gånger fram till sällskapet och vägrade, trots tillsägelser, att lämna dem i fred.

A$AP Rocky:s livvakt lyfte då bort 19-åringen, varpå hans hörlurar gick sönder. 19-åringen följde efter sällskapet och ett kvarter bort misshandlade A$AP Rocky och två av hans vänner 19-åringen.
De greps, och satt häktade i fyra veckor, innan de åtalades och rättegången inleddes under stor mediabevakning. Målet engagerade också USA:s president Donald Trump som kontaktade Stefan Löfven och vädjade om att rap-stjärnan skulle släppas ur häktet.
Hävdade nödvärn
A$AP Rocky och de två medåtalade hävdade under hela utredningen nödvärn och uppgav att de var rädda, men den invändningen köpte inte tingsrätten, utan fällde samtliga för misshandel till villkorlig dom.
Den misshandlade 19-åringen har via sitt målsägarbiträde uppgett att han önskade att domen skulle överklagas och att trion skulle dömas till strängare straff, men nu har åklagaren alltså meddelat att han inte kommer driva målet till hovrätten.
Överklagandefristen går ut först nästa vecka, så försvaret har fortfarande möjlighet att överklaga.