Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Banksektorn och byggbranschen – Sverige två sorgebarn när det gäller konkurrens



Konkurrensverkets generaldirektör Rikard Jermsten. Foto: Andreas Eklund/KKV
Ladda ner handlingar

 

 – Med fungerande konkurrens ökar förutsättningarna för konsumenterna att göra aktiva val, säger Konkurrensverkets generaldirektör Rikard Jermsten.

– Det driver i sin tur fram utvecklingen av nya produkter och tjänster som svarar mot dagens och framtidens krav. 

Enligt konkurrensverket fungerar konkurrensen rent generellt bra i Sverige. De två största undantagen är dock bank- och byggsektorerna.

Storbankerna dominerar
När det gäller bank- och finansmarknaden konstaterar Konkurrensverket att storbankernas samlade marknadsandel har minskat på inlåningsmarknaden – från cirka 80 procent i början av 2000-talet till 70 procent år 2015.

Samtidigt har marknadsandelarna mellan storbankerna dock varit relativt stabila under samma tid.

Inlåsningseffekter
Konkurrensverket understryker att det är viktigt att göra det enklare för konsumenterna att köpa tjänster av flera olika banker och andra aktörer.

Konkurrensverket skriver i sin rapport:

”Några skäl till storbankernas starka ställning är att de kan erbjuda kompletterande tjänster med tillhörande rabatter och, i vilket fall tidigare, har haft stora kontorsnät. Det ger en potentiell kundbas och minskade distributionskostnader inte minst på marginalen. Därutöver karakteriseras marknaden generellt sett av stordrifts-fördelar.”

”Eventuella inlåsningseffekter försvårar för nya aktörer, och bidrar direkt till låg rörlighet. På bankmarknaden beror den låga rörlig-heten sannolikt på bristande intresse för och kunskaper om finan-siella tjänster, indirekta byteskostnader, transaktionskostnader och inlärningskostnader.”

Fyra byggbolag dominerar
När det gäller byggsektorn konstaterar Konkurrensverket att den svenska byggmarknaden domineras av fyra företag: PEAB, Skanska, NCC och JM.

År 2016 stod de fyra jättarna för nästan 65 procent av de 30 största företagens omsättning. Detta är dock en minskning med nästan sju procentenheter sedan år 2011 då motsvarande siffra var 72 procent.

Enligt Konkurrensverket spelar kommunerna en viktig roll för att konkurrensen i branschen ska fungera. Konkurrensverket pekar främst på två aspekter som kan påverka konkurrens negativt.

Två faktorer hos kommunerna
För det första handlar det om långa och osäkra plan- och bygglovsprocesser och för det andra om ”icke-transparenta” kommunala processer för markförsäljning eller så kallad marktilldelning.

Konkurrensverket skriver:

”Det är viktigt att den mark som anvisas bebyggs inom rimlig tid. Därför bör kommunerna sätta press på byggherrarna att bebygga marken… Ett mer proaktivt planarbete där färdiga detaljplaner och byggrätter tas fram, som kan bebyggas av såväl stora som mindre byggherrar, kan bidra till att öka konkurrensen och bostadsbyggandet.”

”Stora skillnader i hur plan- och marktilldelningsprocesserna ser ut gör att förutsättningarna för att bygga bostäder kommer att variera och att marknader blir lokalt avgränsade… Detta kan försvåra för aktörer att konkurrera i flera kommuner samtidigt som det försämrar förutsättningarna för ett mer industriellt byggande.”

 

Läs Konkurrensverkets hela rapport här.

 

 


Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons