Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Regeringen: Straffansvar för samröre med terrororganisation



Foto: AP Photo

Regeringen vill införa ett särskilt straffansvar för ”samröre med en terroristorganisation”.
När det gäller ”särskilt farliga organisationer” ska det kunna ge upp till sex års fängelse.
Det skriver Justitiedepartementet i ett pressmeddelande.

För att kunna förhindra att terroristbrott begås är det angeläget att kriminalisera straffvärda handlingar som bidrar till en terroristorganisations förmåga att planera och utföra terroristbrott.

– Vi tar ytterligare ett steg i kampen mot terrorism. Fler gärningar som kan främja, stärka eller understödja en terroristorganisation ska kriminaliseras. Det är viktigt att vi får på plats en starkare terrorlagstiftning, säger justitie- och migrationsminister Morgan Johansson.

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Mårten Schultz
Solveig Sörlien Brottmålsadvokat vid Advokatfirman Två Lejon

Skadestånd i anledning av brott – tankar och tips

Skadeståndstalan blir ofta styvmoderligt behandlad när den förs inom ramen för en brottmålsprocess. Den del av huvudförhandlingen som ägnas åt det enskilda anspråket är liten och den argumentation som förs sparsmakad, trots att skadeståndet kan vara det viktigaste i vissa mål. Det menar Erik Holm och Solveig Sörlien, som mot bakgrund av praxis ger sin syn på frågor rörande bland annat grunden för talan samt bevisbörda och beviskrav som kan vara bra att fundera kring när skadeståndstalan förs i samband med åtal för brott.

Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen
Upp till sex års fängelse

Enligt förslaget innebär ”samröre” att ”ta befattning med vapen, ammunition, brandfarliga eller explosiva varor eller transportmedel för en terroristorganisation, upplåta lokal eller mark till en terroristorganisation, eller lämna annat liknande stöd till en terroristorganisation.”

För brottet stadgas, enligt förslaget, fängelse i högst två år eller, om brottet är grovt, fängelse i lägst sex månader och högst sex år. Samröre med särskilt farlig organisation, exempelvis Al Qaida eller Daesh, är enligt Justitiedepartementet typexempel på grovt brott som ska kunna ge fängelse i upp till sex år.

Även försök ska kriminaliseras

Enligt förslaget ska också försök till samröre med terroristorganisation kriminaliseras. Dessutom blir det straffbart att ”offentligt uppmana och rekrytera till samröre med en terroristorganisation, att resa utomlands i avsikt att ha samröre med en terroristorganisation samt att finansiera samröre med en terroristorganisation.”

Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 mars 2020.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons