– De senaste tio åren har det skett en snabb ökning av solenergi och den installerade effekten i världen har ökat nära 50 gånger. Men användningen i Sverige är fortfarande väldigt liten, säger bostadsminister Peter Eriksson (MP).
Regeringen vill därför göra det lättare för hushållen att använda förnybar el genom att slopa krav på bygglov för solcellspaneler och solfångare.
I ett lagförslag – som nu har skickats till Lagrådet för granskning – föreslår man att det inte ska krävas bygglov för att på en byggnad inom ett detaljplanelagt område montera solceller och solfångare som följer byggnadens form.
Förhoppningen är att regeländringen ska underlätta en omställning till förnybar el och avlasta byggnadsnämnderna och rättsväsendet.
–