Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Hemligt vilka nyanlända som anvisas till kommun – kan vara till men för personerna


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Foto: Björn Larsson Ask/TT
Ladda ner handlingar

 

En man vände sig ursprungligen till Nacka kommun och begärde att få ta del av de beslut från Migrationsverket som handlar om de 370 personer nyanlända som förra året anvisades till kommunen för bosättning.

Kommunen avslog dock mannens begäran med hänvisning till den så kallade socialtjänstsekretessen och den särskilda sekretess som finns till för att skydda nyanlända.

Mannen överklagade beslutet till Kammarrätten i Stockholm som instämmer i kommunens uppfattning om att handlingarna är meliga.

Kammarrätten skriver i sitt avgörande:

”I besluten finns flera uppgifter som hänförs till enskilds personliga förhållanden och kammarrätten instämmer därför i Nacka kommuns bedömning att det inte står klart att handlingarna kan röjas utan att den enskilde eller någon närstående till denne lider men.”

Kammarrätten pekar dock på att grundlagen kräver att en handling som innehåller hemliga uppgifter ändå ska lämnas ut utan att de hemliga uppgifterna röjs – till exempel genom att dessa uppgifter maskeras.

Kammarrätten återrförvisar därför ärendet till kommunen för att pröva om handlingarna kan lämnas ut i helt avidentifierat skick.

 

 

Nadja Hägglén

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons