Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Advokat hotade med polisanmälan om syskon inte avstod testamente


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Ladda ner handlingar

En advokat tilldelas en erinran för åsidosättande av god advokatsed i sin egenskap som principal för en biträdande jurist på samma byrå.
Juristen har i en testamentstvist hotat motparten med polisanmälan för grovt bedrägeri för det fall att motparten inte avstod från att göra ett testamente gällande – något som inte är förenligt med god advokatsed.

En man anmälde en advokat till Advokatsamfundets disciplinnämnd för en biträdande jurists agerande i ett familjerättsligt ärende. Anmälaren och hans syster har varit universella testamentstagare och juristen har företrätt de legala arvingarna. Enligt anmälaren har juristen skickat ett hotfullt brev till boutredningsmannen, som anmälaren uppfattat som ”riktat direkt mot honom”. Juristen hotar i brevet med polisanmälan om inte de båda syskonen avstår från att kräva att testamentet tillämpas. ”Detta hotande och en aggressiv framtoning fortsatte under hela förlikningsprocessen”, står det i anmälan.

Skulle anmäla bedrägeri

Syskonens eget ombud ska i den fortsatta dialogen ha ombett juristen att tänka på sitt ordval och ”aggressiva sätt” – men juristen ska trots det i ett efterkommande mejl på nytt ha hotat med polisanmälan, som skulle gälla grovt bedrägeri. Anmälaren har upplevt den indirekta anklagelsen som grovt kränkande, fått sjukskriva sig och säger sig i slutändan inte ha orkat processa vidare utan gått med på en förlikning ”som på intet sätt speglade den avlidnes sista vilja”.

”Under oegentliga former”

Advokaten har i ett yttrande till samfundet utvecklat sin syn på ärendet och bland annat förklarat att testatorn haft en demenssjukdom och att det finns ”omfattande stöd” för att testamentstagarna kände till detta när det omtvistade testamentet upprättades. Juristen, som bland annat gått fortbildning inom ekobrott, har också haft uppfattningen att handlingen sannolikt upprättats ”under oegentliga former”.

Juristen har dock gjort en felbedömning när hon korresponderat med motparten utan att låta någon advokat på byrån granska utkasten till svar. Advokaten har i efterhand tagit del av korrespondensen och beskriver juristens ordval som ”olyckliga” – och han skulle inte ha formulerat sig på samma vis själv. Advokaten har samtidigt betonat att omständigheterna kring testamentets tillkomst är ”mycket besvärande för testamentstagarna” och bland annat pekat på att det sannolikt är testamentstagarna själva som låtit författa testamentet trots kännedom om testatorns sjukdom. En avvägning mellan sakomständigheterna och hotet om polisanmälan borde enligt advokaten leda till slutsatsen att disciplinpåföljd är obefogad.

Tilldelas erinran

Advokatsamfundets disciplinnämnd delar dock inte denna slutsats utan tilldelar nu advokaten en erinran, i hans egenskap som principal för juristen.

”En advokat får inte försöka främja klientens sak genom otillbörliga åtgärder mot motparten, såsom hot om anmälan till myndighet”, skriver disciplinnämnden. När juristen har hotat med polisanmälan för det fall att motparten inte avstår från att göra testamentet gällande har hon gjort just detta – och följaktligen brutit mot god advokatsed. (Blendow Lexnova)

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons