Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Tvångsvårdade ungdomar ska få överklaga personalens beslut till domstol – får rätt till advokat



SiS ungdomshem Tysslinge – LSU-hemmet med flest avskiljningar förra året. Foto: Marcus Ericsson/TT
Ladda ner handlingar

 

I propositionen föreslår regeringen att det ska införas en tydligare reglering kring de tvångsbefogenheter – så kallade ”särskilda befogenheter” – som Statens institutionsstyrelse, SiS, har möjlighet att använda för att säkra drogfrihet och upprätthålla säkerheten för de barn och unga som vårdas på ungdomshemmen.

Kortare tid i isolering
I lagförslaget föreslås bland annat att den maximala tid som den unge får ”hållas i avskildhet” ska kortas ned från dagens 24 timmar till fyra timmar. Efter att den unge hållits i avskildhet ska uppföljande samtal dessutom erbjudas.

Uppföljande samtal ska även erbjudas efter en visitation av bostadsrum, efter kroppsvisitation och ytlig kroppsbesiktning.

Den unge ska själv få möjlighet att påverka vem ur personalen som genomför eller närvarar vid kroppsvisitationen eller den ytlig kroppsbesiktningen.

Möjlighet till att överklaga
Regeringen vill även att fler särskilda befogenheter ska vara möjliga att överklaga till domstol och att ett offentligt biträde förordnas för barn under 15 år när de överklagar en särskild befogenhet.

Regeringen föreslår att lagändringarna träder i kraft den 1 oktober.

Propositionen handläggs nu hos Socialutskottet och riksdagen ska fatta beslut den 23 maj.

 

 

 

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons